בכל זאת הגענו, למרות הכל // פטור מארנונה לעמותות ארציות, מאמר דעה

01 ספט בכל זאת הגענו, למרות הכל // פטור מארנונה לעמותות ארציות, מאמר דעה

באחד ממערכוניה הישנים של להקת "כוורת" מסופר סיפור המעשה על יודוקליס ליפשיץ, שיצא לנדוד בדרכים לאחר שידע אהבה נכזבת, ובאחד ממסעותיו חדר קוץ לבשרו. זקן שפגש בדרך מצא פתרון: הוא הוציא לו את הקוץ… ושם לו חדש.

נזכרתי בסיפור המשעשע הזה השבוע לאחר הדיון שעלה סביב החוק הפוטר מארנונה עמותות הפועלות למען כלל הציבור, שלו התנגדו ראשי עירייה רבים, שהתעלמו מפעילותן הענפה של העמותות למען תושביהן, וראו בעיקר את ההפסד הכספי שייגרם להן כתוצאה מכך מהפטור מארנונה.

שני הקוצים מהמערכון של "כוורת" באו לידי ביטוי עד היום בעיוות שממנו סבלו העמותות. מצד אחד הן קיבלו תמיכה מהרשות המקומית, על מנת שתוכל להסדיר את פעילותה, וכך בעצם חולץ מהן הקוץ, ומצד שני הן חויבו בארנונה שעלותה הייתה גבוהה מגובה התמיכה העירונית, וכך הכניסו להן קוץ חדש. את סוגיית הקוץ המחולץ והקוץ החדש ניסתה בעצם לפתור החקיקה.

חוק הפטור מארנונה נועד לפתור לקונה שהתקיימה עד היום, ועל פיה רק עמותות מקומיות זכו לפטור מארנונה, בעוד שעמותות ארציות שילמו אותה במלואה. כך נוצר מצב אבסורדי על פיו סניפים מקומיים של "יד שרה", עמותה שאין עוררין על תרומתה לחברה הישראלית, נהנו מפטור בארנונה, בעוד הסניף הארצי של העמותה, שבלעדיו אין לסניפים המקומיים יכולת קיום, חויב בתשלום.

הצעת החוק נועדה לאפשר לכלל העמותות הפועלות למען החברה הישראלית, ועושות זאת בתקציב זעום, במשכורות נמוכות, אך מתוך אהבה ומחויבות לתחום עיסוקן וטיפולן, לקבל פטור מארנונה מהעירייה, ובכך אפשרה להן מרווח נשימה וחסכון של 3 עד 4 מיליון שקלים בשנה.

על הסכום הזה שהוא אבן ריחיים על צווארן של העמותות הנאבקות על כל שקל אפשרי כדי שיוכלו להתקיים, ומאידך בטל בשישים כשמדובר בתקציבים עירוניים, יצא קצפן של הרשויות המקומיות, שיצאו למלחמה נגדו וקראו לבטלו. רבים הפנו אצבע מאשימה אל היוזם שלו, ח"כ דוד אמסלם, שהואשם כי הוא מונע מתוך אינטרסים פוליטיים. מה שאותם מתנגדים העלימו מהדיון היה העובדה שגם האוצר, גוף מקצועי ונטול פניות לכל הדעות, הסכים להחזיר מכיסו את ההקצאה שנגרעה מהארנונה מהערים הנחשבות לחלשות מבחינה סוציו-אקונומית, מה שמוכיח כי גם הוא הבין כי מדובר בחוק מוצדק שנועד להפסיק את אי השיוויון.

טענה נוספת שהעלו מתנגדי החוק הייתה נגד הכוונה לפטור מארנונה עמותות חרדיות שלדבריהם "אינן פועלות כחוק". מי שטוען זאת, צריך לעשות אחת מהשתיים: או להביא לסגירתן או להסדיר את פעילותן. במקום זאת העיריות דורשות כי אותן עמותות ישלמו את הארנונה במלואה. אם הן טובות כדי לשלם ארנונה, הן הרי מספיק טובות גם כדי ליהנות מהפטור.

בסיכומו של דבר לאחר שבוחנים את החוק על כל היבטיו, מגלים כי מדובר בחוק צודק ומוסרי. ועם קבלתו, העמותות שהתקשו לכלכל את צעדיהן בגלל העלויות התקציביות, יקבלו כעת אורך נשימה שלו הן היו זקוקות, ולקדם בכסף שנחסך פעילויות חברתיות, שייטיבו בין היתר עם הרשויות אשר פעלו נגד אישורו.

עוד על הפטור מארנונה לחצו כאן > > > 

המאמר פורסם במדור 'דעות גלובס' ב – 01 בספטמבר 2016.

טור דעה בגלובס - פטור מארנונה - ספטמבר 2016מזמינים אתכם להצטרף