עושים שינוי // הקמת שולחן עגול בנושא תפקוד ועדת העיזבונות

08 ינו עושים שינוי // הקמת שולחן עגול בנושא תפקוד ועדת העיזבונות

"יש לי קרוב ל-150 פניות שנפסלו ורצינו לפתוח שולחן עגול בדומה לדרך בה אנחנו עובדים עם גופים ממשלתיים אחרים כדי להחליט על שיטה. אין סיבה לכך ששנה שלמה לא קיבלנו מענה".

(ליאור פינקל-פרל, מנכ"לית מנהיגות אזרחית בדיון על תפקודה של ועדת העזבונות)

בתום הדיון בנושא תפקודה של ועדת העזבונות שהתקיים בשבוע שעבר (02/01/2017) במסגרת ועדת השקיפות, סוכמו הדברים הבאים:

  • קיום הליך של שיתוף ציבור מול הארגונים כדי להבין לעומק את החסמים שעומדים בדרכם. בקשתה של ליאור, מנכ"לית מנהיגות אזרחית, התקבלה ואנו פועלים לייצר שולחן, שייצג את ארגוני החברה האזרחית על כל גווניה. לקראת כינוס השולחן, אף נקיים מפגש מקדים של ארגוני החברה האזרחית, על מנת לבוא מגובשים למפגש.
  • בקשה לפרסום מלא של הפרוטוקולים והקולות הקוראים באתר ובאופן נגיש וחופשי לכולם
  • פרסום שמות החברים בוועדה חברי ועדת העיזבונות – החברים הינם מינוי אישי ל-3 שנים, של שר המשפטים המכהן. כיום, רק 2 מתוך 11 הם נציגים של עמותות ומגזר שלישי.

לצפייה בקטע מהדיון שהתקיים לחצו כאן >>>

כמו כן, פנינו למנהלת הוועדה, רו"ח ציפי קליין, בבקשה לכנס את השולחן בהקדם. אני מאמינה כי בעבודה משותפת נוכל לשפר וליעל את התהליך המסואב המתקיים כיום.
עקבו אחרינו, נמשיך לעדכן בהתפתחויות.

עושים שינוי בתפקוד ועדת העזבונות! אנו פועלים לכינון השולחן העגול בנושא שקיפות בחלוקת כספי ועדת העיזבונות, נמשיך לעדכן.


 

"עמותות מתוסכלות, רוצות לשבת איתכם, יושבת פה מנכלית של ארגן גג, ומבקשת שתדברו איתה – למה לא לעשות ימי עיון יחד?"
(יוזמת הדיון, חה"כ מיכל רוזין )

ביום שני האחרון (02/01/2017) התקיים דיון בוועדה המיוחדת ליישום הנגשת המידע הממשלתי ועקרונות שקיפותו לציבור (ועדת השקיפות) דיון בנושא שקיפות בחלוקת כספי העזבונות למען המדינה. את הדיון יזמה חה"כ מיכל רוזין, בעקבות תחקיר בעיתון "כלכליסט".

בדיון נכחה ליאור פינקל-פרל, מנכ"לית מנהיגות אזרחית, יחד עם נציגים מארגונים חברתיים. בדיון גם השתתפו חברי הכנסת אורי מקלב ויעל כהן-פארן, יושבי ראש משותפים של השדולה למען ארגוני החברה האזרחית.

"אתם ועדה ציבורית ואתם מקבלים החלטות בשם המדינה. הציבור הוא הבעלים של המידע"
(יו"ר הוועדה חה"כ סתיו שפיר)

שקיפות פעילות והרכב הוועדה
יו"ר הוועדה חה"כ סתיו שפיר ביקשה לדעת מיהם חברי הוועדה ומי ממנה אותם, היכן מפורסמים סיכומי דיון וכן האם ידועה תופעה של מתווכים.
רו"ח ציפי קליין, מנהלת הוועדה, פירטה לראשונה את שמות 11 חברי הוועדה ואמרה כי השרה ממנה את חברי הוועדה לקדנציות של שלוש שנים.
חשוב לציין כי מתוך 11 החברים בוועדה, הרוב הינם רואי חשבון ועורכי דין, ורק שניים הם נציגים של ארגוני החברה האזרחית – דורון אלמוג (עלה נגב) ורינה עידן (קו לחיים).
שפיר ביקשה תאריך יעד לפרסום הפרוטוקולים של דיוני הוועדה. רו"ח קליין אמרה כי מרגע שהוועדה תחליט אפשר לפרסם אותם תוך חודשיים.

הוועדה מקיימת כ-70 עד 80 ישיבות בשנה. במהלך הדיון נחשף כי הוועדה לא מקיימת רישום מסודר של פרוטוקולים מלאים של הדיונים בוועדה, אלא רישומים של החלטותיה. אין רישום מפורט על תהליך בחירת הנושאים לתמיכה או תהליך בחירת העמותות הנתמכות או המסורבות, והסיבות לכך.
יתר על כן, אין אף גורם המתכלל את פעילות הוועדה – מיפוי העמותות שסורבו, חלוקת הכספים או מימוש ההקצבות.

"זה מחול האבסורד. עמותות קטנות ובינוניות מוותרות מראש על התהליך וזה מחטיא את מטרתו".
(יו"ר משותפת של השדולה למען ארגוני החברה האזרחית, חה"כ יעל כהן פראן)

תפקוד ועדת העזבונות
זכריה לנדאו, סמנכ"ל יד לילד המיוחד ציין כי "לוועדה אין שום תמריץ לחלק את הכסף ולהיפך. דווקא במדינה שיש עמותה לכל נישה אם רק יורידו את החסמים, יינתן כסף. עמותות נרתעות לגשת כי כל שנה שמתם עוד ועוד מחסומים. צריך לזכור שאדם שנפטר נתן כסף למטרה מסוימת ואתם גורמים נזק".

היועצת המשפטית לוועדת העזבונות, עו"ד יעל טייב אמרה כי "הוועדה פועלת לפי נוהל העבודה שאושר על-ידי היועץ המשפטי לממשלה והיא רשאית לקבוע נושאי תמיכה עיקריים שהם חלק מוגבל מאוד מתקציב העזבונות לטובת המדינה שאינם מיועדים למטרה כלשהי. יש 1,800 בקשות כלליות שמוגשות ומי שעומד בקריטריונים מקבל. עו"ד בן ציון פיגלסון, עוזר בכיר לכונס הרשמי ציין כי "ברוב המקרים עמותות מנצלות את הכסף שהוקצה להן".

בשנת 2016 דווח על 82 מיליון סה"כ לקופה. מתוכם 8 מיליון שקלים היו לא מיועדים, כלומר לטובת מדינת ישראל. 74 היו למטרה ספציפית כמו איכות הסביבה, הקמת מעון.
בשנת 2016 לבדה – 37 מליון ₪ חזרו למשרדי הממשלה במקום להגיע לעמותות.

חוסר נגישות לציבור
בשנת 2016 הוגשו 1491 בקשות ונפסלו 390 מטעמים טכניים. מנהלת הוועדה, רו"ח ציפי קליין ציינה כי הוועדה עברה לשימוש במערכת מקוונת כדי להקל על הגשת הבקשות.
ליאור העלתה את נושא המאצ'ינג – סוגייה בעייתית המדירה את העמותות הקטנות מהגשת בקשות לתמיכה.
במהלך הדיון אף עלתה הבעייתיות בלוח הזמנים שבו פועלת הוועדה. חברת הכנסת יעל כהן פארן ציינה כי מניסיונה "המענה במקרה הטוב מגיע בחודש יוני, אחרי שנה וחצי של תהליך ואין לדעת כמה כסף מדובר, כשבדרך כלל מקבלים כ-20%. רק למילוי הטופסולוגיה מוציאים אלפי שקלים. זה בזבוז כספי ציבור. זה מחול האבסורד. עמותות קטנות ובינוניות מוותרות מראש על התהליך וזה מחטיא את מטרתו".

רו"ח קליין ציינה כי הם המקיימים בשנה 4 מפגשי הסברה להגשת בקשות וכל העמותות מוזמנות.

ליאור פינקל פרל, מנכ"לית מנהיגות אזרחית ציינה כי מדובר בהרצאות ולא בשיח  עם הארגונים, וכי למנהיגות אזרחית, כארגון הגג מגיעות תלונות רבות, והציעה לכנס שולחן עגול ולקיים שיח פתוח על הקשיים של הארגונים והכשלים בתפקוד הוועדה "בדומה לדרך בה אנחנו עובדים עם גופים ממשלתיים אחרים כדי להחליט על שיטה. אין סיבה לכך ששנה שלמה לא קיבלנו מענה".

כל הרעיון של ועדת העיזבונות היא שהכסף ישרת את המגזר השלישי. האבסורד אף גדל כשנראה שאין שיקולי רוחב, ומי שנדחק החוצה הם ארגוני חברה שמסייעים לאוכלוסיות החלשות. הכול מתנהל בחוסר שקיפות וללא יכולת להבין מדוע מאשרים או לא".
(יוזמת הדיון, חה"כ מיכל רוזין)

סיכום הדיון
"מהנתונים שעלו בוועדה מסתמן כי מיליארד השקלים שנתרמו בעשור האחרון בירושה כדי לחזק את החברה הישראלית, לא נוהלו באופן שקוף, ולא ברור אם בכלל ביעילות ובזהירות הנדרשת כשמדובר בכספים רגישים מהסוג הזה.
דווקא ארגונים חלשים יותר תקציבית, וכאלה שעובדים עם האוכלוסיות הקשות ביותר – נזרקים החוצה. הסחבת שאותם ארגונים נאלצים לעבור והעלויות הגבוהות שבעצם הגשת וניהול הפנייה דוחקות אותן אל מחוץ להליך. ועדה ציבורית חשובה כל כך חייבת להתנהל באופן שוויוני ואובייקטיבי, ולהיות שקופה לציבור.
אני מבקשת מכם לערוך הליך של שיתוף ציבור מול הארגונים כדי להבין לעומק את החסמים שעומדים בדרכם. נוסף על כך נבקש פרסום מלא של הפרוטוקולים באתר ובאופן נגיש וחופשי לכולם, ולברר לעומק את הסוגיות שעלו כאן לגבי החלוקה הפוליטית של חלק מהכספים הללו״.

ועדת העזבונות הודיעה שתשמח לקבל את הבקשה ולנהל הליך שיתוף ציבור מול הארגונים, ותשיב לוועדה לגבי פרסום הפרוטוקולים בשבוע הקרוב.

לצפייה בדיון המלא לחצו כאן >>>

לפרוטוקול המלא מהדיון בוועדה >>>

לקריאת פנייתנו למנהלת הוועדה, רו"ח ציפורה קליין, לחצו כאן >>>

​מנהיגות אזרחית פעלה, ופועלת, על מנת לשנות את העיוותים בנושא.

מוזמנים לעקוב אחרינו ולהתעדכן.