חמ"ל המגזר השלישי // התמודדות עם משבר הקורונה

12 מרץ חמ"ל המגזר השלישי // התמודדות עם משבר הקורונה

גם בימים אלה, של משבר רב-מערכתי והכרזה על מגיפה עולמית, אנחנו כאן בשבילכם.

שימו לב!
אנו מחדדים ומעדכנים את פעילותנו בזמן אמת, ועובדים על יוזמות נוספות כדי לתת מענה מיטבי למצב. *קבוצה זו נועדה על מנת שנוכל לעדכן ולהתעדכן בדברים.*
מוזמנות ומוזמנים להתעדכן ולשתף כאן *מה קורה אצלכם בארגון, מה הצורך שלכם, ביוזמות  שיכולות לסייע לארגונים אחרים*


מה קרה?

התפרצות נגיף הקורונה, הביאה איתה גם פגיעה משמעותית בעבודה של ארגוני המגזר השלישי – עובדים בבידוד והתמודדות עם השלכות המצב כמעסיקים, לצד מיעוט פעילות, פחות מתנדבים, ביטול כנסים ואירועים ופגיעה בהכנסות העצמיות, וחשש אמיתי לפגיעה גם בפילנתרופיה הפרטית.

במקביל, המגזר השלישי מתמודד עם מציאות של 3 מערכות בחירות והיעדר תקציב מדינה לשנת 2020 – מציאות של אי ודאות בכל הנוגע לאספקת השירותים החברתיים, התקשרויות ותמיכות ממשלתיות.

מה המשמעות של זה?

וכך העמותות והארגונים החברתיים, שכבר מתמודדים עם חוסר התקציב הממשלתי, פועלים לתת מענה בחירום בעקבות התפרצות הקורונה, מגיעים חבוטים להתמודד עם המשבר הכלכלי המתהווה, שפוגע בתרומות ממשקי בית ואפילו מתחיל לפגוע בהתחייבויות מפילנתרופים שנערכים למיתון.

בימים שבשיגרה, המגזר השלישי מהווה כח חברתי וכלכלי משמעותי במשק הישראלי, ואחראי על מתן מענה איכותי, יעיל ומיידי לכלל האזרחים בישראל, בדגש על אוכלוסיות מוחלשות כמו קשישים, בעלי מוגבלויות, נוער בסיכון ומשפחות בפריפריה החברתית והגיאוגאפית.

בשעת חירום תפקיד המגזר השלישי משמעותי אפילו יותר, כאשר ארגוני החברה האזרחית מהווים את "הדופק של השטח" ויודעים לייצר מענים ופתרונות יצירתיים ומידיים להתמודד עם המצב, פעמים רבות הרבה לפני שמוסדות המדינה מצליחים לעשות את ההתאמות הנדרשות.

כבר היום אנחנו עדים לפניות של משרדי הממשלה וגורמים רשמיים שונים, הפונים לארגוני החברה האזרחית להתגייס ולרתום את התשתית החברתית שהמגזר השלישי בונה בשיגרה – לטובת הצרכים הייחודיים של שעת חירום זו. מיותר לציין כי הארגונים כבר פועלים במישור זה, וקמות עוד ועוד יוזמות שנועדו לסייע לאזרחים שנמצאים בבידוד, לקשישים, להנגשת מידע לאוכלוסיות השונות ועוד.

אז מה עושים?

בפתחו של משבר כלכלי, אנו דורשים מהמדינה לנקוט צעדים משמעותיים על מנת להבטיח את המשך פעילותן של העמותות המספקות את השירותים החברתיים לאזרחי ישראל, בחירום כמו בשגרה. פגיעה בשירותים אלה משמעותה פגיעה באזרחים עצמם.

אנחנו במנהיגות אזרחית  פועלים  בחודשים האחרונים כדי לנסות לייצר רשת ביטחון לשנה הלא ודאית הזו, מול כל הגורמים הרלוונטיים וקוראים – לא לפגיעה בשירותים החברתיים בישראל!

עם הכרזת ארגון הבריאות העולמי על מגיפה עולמית, ולאור אינספור פניות שלכם, הארגונים, אנחנו פותחים את החמ"ל של המגזר השלישי, כדי שנוכל לייצג את המגזר השלישי באופן המיטבי ולייצר מענים מערכתיים עבורכם.

מה זה אומר בפועל?

– עבודה מול כל גורמי הממשל הרלוונטיים
– עבודה מול פורום הקרנות והפילנתרופים עצמם
– פעילות תקשורתית
– סקר פגיעה בשירותים החברתיים בעקבות היעדר תקציב מדינה
– איסוף צרכים ומידע על פגיעה ממשית בארגונים
– מוקד חי של הנגשת מידע, כלים, מענים, כל מה שחשוב שתדעו ותכירו

מוזמנות ומוזמנים לעקוב אחרינו גם דף הפייסבוק שלנו

כשאתם דואגים לכולם, אנחנו דואגים לכם.

כאן בשבילכם,

ליאור פינקל-פרל | מנכ"לית
וצוות מנהיגת אזרחית