"העמותות זה צבא האזרחי של מדינת ישראל"

09 ספט "העמותות זה צבא האזרחי של מדינת ישראל"

עמותות וארגונים יתכנסו מחר יחד עם שרי ממשלה וחברות עסקיות על מנת לדון בדרכים לשיתופי פעולה. "המציאות מוכיחה שאם הדברים לא מתקבלים יחד, במקום לשבת סביב שולחן עגול, נפגשים סביב שולחן מלבני של כבוד השופט. את זה אנחנו רוצים למנוע", אומר בועז הרמן באולפן ynet.

הכתבה פורסמה באתר ynet בתאריך – 08.09.15 , 13:06

עמותה ארגון או חברה עסקית שרוצים להוביל שינוי חברתי עומדים מול אתגר לא פשוט. ברוב המקרים יש לגוף הפועל לבדו הרבה מגבלות. אם זאת בשנים האחרונות החלה לצמוח בעולם גישת "קולקטיב אימפקט", הפועלת בשילוב כוחות למען מטרה משותפת. לקראת כנס שיתופים שיערך מחר, התארחו באולפן ynet עו"ד אופיר כץ יו"ר מנהיגות אזרחית – ארגון הגג של המלכ"רים בישראל, ובועז הרמן מנכ"ל עמותת מרכז מיחא המסייעת לפעוטות וילדים עם לקויות שמיעה.

 

,,,,,,

לצפיה בראיון של אופיר כץ ובועז הרמן לחצו כאן

דואגים לחברה טובה יותר

איך זה עובד? "הדרך הנכונה היא בדרך של שיח וישיבה יחד כדי לפתור בעיות חברתיות ושינוי חברתי", מציין עו"ד כץ. לדבריו, בשנים האחרונות נפתח השיח מול הממשלה אבל דווקא מול המגזר העסקי אין למגזר המלכ"רי שיח מספיק פתוח וטוב. "אחד הדברים שאנחנו רוצים להשיג בכנס "שיתופים" שיערך מחר הוא שיתוף פעולה בין שלושת המגזרים, שבסופו של דבר יביא לחברה יותר טובה ולהצלחה בקרב החברה האזרחית על ידי שירותים יותר טובים".

לדברי הרמן האתגרים איתם מתמודדים העמותות והמלכ"רים אינם פשוטים. "המגזר הראשון – הממשלה, שרואה את עצמה כרגולטור עדיין לא הפנימה שהיא גם חלק מהשותפות הזאת. לנו חשוב להגיע לשותפות אמיתית עם הממשלה", הוא אומר. "מצד אחד הממשלה מפקחת על פעולות העמותות ומהצד השני זה נראה שהעמותות הן הקופה הקטנה של המדינה. אנחנו רוצים להיות זרוע ביצועית של המדינה בחלק מהנושאים, אבל אנחנו רוצים גם את התקצוב האמיתי, כאשר בנוסף חשוב לנו להיות חלק מקבלת ההחלטות".

"אם ראש הממשלה רוצה לתקוף באיראן הוא צריך להתייעץ עם הצבא", מציין הרמן. "אנחנו רואים את עצמנו כצבא האזרחי ואומרים לממשלה ומחוקקיה: אם אתם מחוקקים חוקים, מתקנים תקנות ומבקשים להוציא נהלים שאותם אנחנו מיישמים בשטח, בואו נתייעץ סביב שולחן ובואו נחשוב יחד איך לעשות את זה הכי טוב. המציאות מוכיחה שאם הדברים לא מתקבלים יחד בהסכמה, במקום לשבת יחד סביב שולחן עגול אנחנו נפגשים סביב שולחן מלבני של כבוד השופט. את זה אנחנו רוצים למנוע".