הנחית משרד החינוך המונעת התקשרות עם עמותות ומלכ"רים

29 נוב הנחית משרד החינוך המונעת התקשרות עם עמותות ומלכ"רים

בהמשך לפניות של ארגונים שונים, בדבר הנחיה המונעת עמותות ומלכ"רים לבוא בהתקשרות – דרך חברת "טלדור" – עם משרד החינוך, פנינו למנכ"ל המשרד בבקשה להבהרה דחופה של הנושא.
בעקבות פנייתנו למשרד החינוך, הוציא המשרד נוהל המאפשר לעמותות להתקשר עם המשרד עד 100 שעות בשנה.

לנוהל משרד החינוך להפעלת מרצים באמצעות עמותה או מלכר לשנהל תשעח >>

לטופס בקשה לתשלום שכר מרצה ישירות לעמותה >>

משרד החינוך כדי להגיע לפתרון מלא עבור כלל העמותות והמלכ"רים.
נתקלתם בבעיה? מוזמנות ומוזמנים ליצור איתנו קשר במייל  – office@migzar3.org.il

 

לאחרונה הובא לידיעתנו מצב אבסורדי, בו בתי ספר ואף יחידות משרד החינוך מעוניינים לבוא בהתקשרות עם עמותות ומלכ"רים לטובת העברת הכשרות לעובדי המשרד – ואינם יכול לעשות זאת.

חברת "טלדור", זכיינית משרד החינוך, פרסמה הנחיות חדשות לגבי העסקת מרצים בתוכניות לפיתוח מקצועי של מורים. במסגרת הנחיות אלו נאמר כי: "חשוב לציין בפני המרצים המועסקים דרך גורם שלישי כי לאור הנחיית משרד החינוך, אין באפשרותנו לשלם כספים לחשבון שהינו חשבון של עמותה או מלכ"ר. לפיכך, לבקש מהם לוודא כי החשבונית ופרטי החשבון  שהועברו לטלדור אינם של עמותה או מלכ"ר. ככל שנשלחו על ידם בעבר לטלדור פרטי חשבון או חשבונית השייכת לעמותה – לבקשם לעדכן אותם לפרטי חשבון פרטיים או פרטי חשבון של גוף העסקי, על מנת שנוכל לבצע את התשלומים."
לאחר שיחה עם חברת "טלדור" התברר שההנחיה הגיעה ממשרד החינוך.

בעקבות כך פנינו בבקשה להבהרה אל שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך, תוך שהדגשנו כי העמותות והמלכ"רים אינם חברות תיווך של כח אדם. אלו הם גופים בעלי ידע ייחודי, הדרוש למערכת החינוך. גופים אלו בונים את התכנים והתוכניות, מכשירים ומלווים אנשי מקצוע כדי לספק את הפיתוח המקצועי הטוב ביותר עבור המשתלמים. ההנחיה השרירותית לפיה המנחים/ות והמרצים/ות יכולים/ות להגיש בקשות תשלום באופן עצמאי או לעבוד דרך חברה עסקית, מביע חוסר הערכה למקצועיותם של עמותות ומלכ"רים.

מגבלה זו חלה על עמותות ומלכ"רים בלבד. עסקים ומרצים פרטיים הנותנים שירותים מקבילים – יכולים להכשיר מורים בתחומים שונים.

הנחיה שכזו מהווה פגיעה משמעותית ולא סבירה בארגוני המגזר השלישי, אשר עומדים בכל כללי המנהל התקין, מחזיקים בידע נרחב מהשדה החברתי, ופועלים בתוך הקהילה ולמענה. זאת, מעבר לאפליה ולפגיעה בחופש העיסוק.
מן הראוי לייצר העדפות לארגונים הפועלים שלא למטרת רווח, לא כל שכן לייצר קשיים וחסמים בפעילותם.

בתגובה נמסר ממשרד החינוך כי "הפניה נמצאת בבדיקת צוות מקצועי של המשרד ובסיומה תופץ הנחיה מתאימה."

לעיון במכתב כפי שנשלח למנכ"ל משרד החינוך >>>

נמשיך לעדכן בנושא, מוזמנים לעקוב אחרינו.