פטור מארנונה לעמותות המטפלות באנשים עם מוגבלות – הצעת חוק

05 ינו פטור מארנונה לעמותות המטפלות באנשים עם מוגבלות – הצעת חוק

"אם נכה גר בביתו, הוא מקבל פטור מארנונה, ואם הוא גר אצל העמותה, אז לא?"

ביום שני האחרון (02/01/2017) התקיים בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בנושא מתן הנחה בארנונה לעמותות המטפלות באנשים עם מוגבלות. יו"ר ועדת הפנים דודי אמסלם הודיע כי יגיש הצעת חוק להסדרת הנושא.

"יכולתם לתת פטור מארנונה לעמותות שמטפלות באנשים עם מוגבלויות קשות לפי סעיף 5י', ששר הפנים קובע את הקריטריונים שלו, יכולתם לתת את הפטור כמו למוסדות של משרד הבריאות, אבל עשיתם דיונים אינסופיים איך לא לתת להם", אמר יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם בדיון על גביית ארנונה ממוסדות מתנדבים שמטפלים באוכלוסיות עם מוגבלויות.

מנכ"לית עמותות שק"ל, קלרה פלדמן, שהשתתפה בדיון, ציינה כי משרד הרווחה משפה את העמותה בסכום מאד נמוך היחס למסים המוטלים על העמותה (כולל ארנונה), ובכך על העמותה להשלים מימון עד כדי 30% מעלות הטיפול.

יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם עמד על האבסורד שנוצר, לפיו "אם נכה גר בביתו, הוא מקבל פטור מארנונה, ואם הוא גר אצל העמותה, אז לא? הרי העמותה מרכזת לדירה אחת 5-6 נכים. זה חוסך לכם כמה פטורים".

יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם הודיע כי עוד השבוע יגיש הצעת חוק שתסדיר את עניין ההנחות בארנונה לעמותות המטפלות באוכלוסיות עם מוגבלות.

המנכ"לית שלנו, ליאור פינקל פרל נכחה בדיון, אנו ממשיכים לעקוב ולעדכן.

באותו היום, התקיים דיון נוסף בנושא פטור מארנונה לבתי כנסת בתוך ישיבות ובתי מדרש, במסגרת ועדת הכספים:
הצעת חוק שתכליתה למנוע את החרגתם של ישיבות ובתי מדרש מהחוק המקנה פטור מארנונה לבתי תפילה, בתי כנסת, מסגדים וכנסיות הוגשה כהצעת חוק פרטית של חברי הכנסת יואב בן-צור (ש"ס) ומנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) ושנועדה להוסיף הבהרה לחוק שחוקק עוד בכנסת ה- 18 אותו יזם יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ושמקנה את הפטור מארנונה לבתי תפילה.
יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, ביקש לנסח מחדש את הצעת החוק, כך שיהיה ברור שהחוק יחול רק על מקומות התפילה בתוך ישיבות או בתי מדרש ורק על  בתי מדרש שיש בהם גם בית כנסת.