ארגונים המתקשרים עם משרד החינוך? הגיע הזמן להשפיע!

31 יול ארגונים המתקשרים עם משרד החינוך? הגיע הזמן להשפיע!

אנחנו ממשיכים לפעול עבורכם במטרה להסדיר את תשלומי משרד החינוך עבור הכשרות צוותי הוראה המוכרות לגמו"ש – ישירות לארגונים.

אנו פועלים במספר ערוצים על מנת לקדם את הנושא, ומבקשים את עזרתכם ב-2 צורות:

  1. החשש העיקרי של המחלקה המשפטית במשרד החינוך הינה כפל תשלומים/תמיכות/תקצוב. אנו מבקשים לנסח מסמך שמראה כי ארגונים מתמודדים עם הנושא (גם מול משרדים ממשלתיים אחרים) – אנא העבירו התייחסותכם לגבי סוגיה זו עד ה -12 באוגוסט למייל – shira@migzar3.org.il
  2. במקביל, משרד החינוך יצא למהלך רחב שכולל תהליכי עבודה פנים-משרדיים ותהליכי עבודה מול מגוון רחב של נותני שירותים וספקים – כולל מול המגזר השלישי. אנו פועלים גם בערוצים אלה לקידום הסוגיה הספציפית הזו, וחשוב שכמה שיותר ארגונים ימלאו את הסקר ויצינו את הבעיה הזו, לצד חסמים נוספים מול המשרד, במידה וקיימים. למילוי הסקר שהוציא משרד החינוך >>

תשובות הסקר שכבר מילאתם הועברו על ידינו למשרד החינוך, לגב' מירי גוטליב, מנהלת אגף א', ואנשי משרדה, אשר הביעו נכונות ורצון להגיע לפתרון קבע שיאפשר למלכ"רים לקבל תשלום עבור הכשרות מורים המוכרות לגמול השתלמות (כשפתרון אפשרי ורצוי הוא יצירת מאגר ארגונים מאושרים לתשלום דרך חברת טלדור)
זאת, מתוך הבנה כי מדובר במערך ארגוני שלם המלווה כל הכשרה והכשרה, החל מגיוס צוות, בניית תכנית מותאמת והפקת חומרי למידה, שנמצאים בהקפאה במקרה הטוב, ובכל מקרה ניזוקים מהמצב הקיים.

בהמשך לפניות ושיחות עם ארגונים שונים בשבועות האחרונים, הבאנו שוב בפני צוות המשרד את הקולות של ארגונים שנאלצים לדחות פניות לביצוע הכשרות, והם מסרבים להתקשרויות נוספות עד שיוסדר הנושא והם יוכלו לקבל תמורה לעבודתם באופן מוסדר וישיר.

שנת הלימודים הנוכחית (תשע"ח)
לאור בחינת הנושא, לצד פרסום הנוהל המאפשר התקשרות עד 100 שעות, הארגונים קיבלו את הרושם מצד המשרד, שיימצא פתרון גם עבור שנה"ל תשע"ח, ועל סמך זה המשיכו בהכשרות.

לפני כשבועיים פנינו שוב למירי, והדגשנו כי לצד פתרון הקבע, נדרש פתרון נקודתי לשנת הלימודים תשע"ח. חסימת האפשרות לקבל תשלום ישיר להכשרות שכבר בוצעו בשנה"ל החולפת – משמעותה נזק כספי משמעותי לארגונים, אשר השקיעו זמן, משאבים ורוח, והעבירו הכשרות למורים, לפי ביקוש ודרישה של חלקים שונים במערכת החינוך.
הדגשנו בפני המשרד כי מצב זה יוצר אפליה של מלכ"רים לעומת חברות מסחריות שכן מורשות לקבל תקצוב זה.

תשובתה היא כי משרד החינוך והמחלקה המשפטית של המשרד עדיין בוחנים את הפתרונות, כולל את יישום נוהל ה-100 שעות שפורסם (שהמחלקה המשפטית מבקשת לבטל עוד לפני שיושם בפועל…). מאחר ושנת הלימודים הסתיימה ואין צפי לפתרון הקבע, ועל מנת שלא יקרה מצב שבו ארגונים לא מקבלים תשלומים המגיעים להם – כרגע האפשרות היחידה העומדת בפני הארגונים היא לקבל את התשלום ע"ש המנחה או המרצה בשטח, וישירות לחשבונו האישי ולא לחשבון הארגון.

פתרון קבע
הפתרון שהסתמן – בניית מאגר ארגונים מאושרים לקבל תשלום ישירות מחברת טלדור – כאמור, נמצא עדיין בבחינה במחלקה המשפטית והחשבות של משרד החינוך, כאשר החשש העיקרי הוא החשש מכפל תמיכות או תקצוב, ושלא מתבצעות "השלמות" להכשרת צוותי ההוראה, לתכניות המיועדות לתלמידים המתוקצבות במקומות אחרים במשרד.

ב-29 באוגוסט תתקיים פגישה פנימית של משרד החינוך בנושא, כולל צוות אגף א', המחלקה המשפטית והחשבות, לטובת בחינת הנושא.

מאחר ומדובר במפגש פנימי, ועל מנת שקול המגזר השלישי יישמע באופן ברור בו, בכוונתנו להעביר מסמך התייחסות לנושא מצד הארגונים, המבהיר כי כל ארגון יודע להפריד בין הפעילויות השונות שהוא מקיים, ולספק את המידע הנדרש לגבי מקורות התקצוב של כל אחת מהן, וניתן לבקש התחייבות של הארגון על כך, כמו שנעשה בכל תמיכה הניתנת על ידי אחד ממשרדי הממשלה השונים. וכי ונברך על פתרון שיכלול גם בקרה ופיקוח למניעת מקרים של כפל תקצוב/תמיכות.

אנא העבירו התייחסותכם לעניין כפל התקצוב/תמיכות עד ל – 12 באוגוסט למייל – shira@migzar3.org.il

 

כאן בשבילכם.